Öne Çıkanlar
Limak İnşaat Tarafından Yapımı Tamamlanan Kuzey Irak’taki Gali Zakho Tüneli Törenle Hizmete Açıldı.

Limak İnşaat Tarafından Yapımı Tamamlanan Kuzey Irak’taki Gali Zakho Tüneli Törenle Hizmete Açıldı.

 


Limak İnşaat tarafından yapımı tamamlanan Kuzey Irak’taki Gali Zakho Tüneli törenle hizmete açıldı. Türkiye’nin Silopi Sınır kapısından sonraki İbrahimhalil, Zaho ile Dohuk’u birbirine bağlayan 3,600 metre uzunluğundaki tünel 141 milyon dolara mal oldu.

Çift geliş, çift gidiş olmak üzere iki tüpten oluşan ve toplam uzunluğu 7,200 metreyi bulan tünelin inşaat çalışmalarına 15 Nisan 2013 tarihinde başlanmıştı. IŞID tehdidi yüzünden yapımına bir süre ara verilen Gali Zakho Tüneli’nin geçici kabulü geçtiğimiz Mayıs ayında yapılarak araç trafiğine açılmıştı.

Açılışa katılan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir şunları söyledi “Bu ihaleyi aldığımızda 30 ayda bitirmek gibi bir taahhüdümüz vardı. Biz şirket olarak 24 ayda tamamlamayı hedefledik. İşlerin büyük bölümünü tamamladıktan sonra maalesef IŞID tehdidi yüzünden işleri bir süre askıya almak zorunda kaldık. Ama bugün bu inşaatı tamamlayarak hizmete açtığımız için çok mutluyuz” dedi.

Özdemir, “Biz üzerimize aldığımız tüm işleri zamanından önce ve istenilen kalitede yapmakla övünen bir şirketiz. Burada başka bir firma olsa bu inşaatı yarım bırakıp gidebilirdi. Biz bu işe sadece para kazanmak amaçlı değil, prestij amaçlı olarak da bakıyoruz” dedi.

Tünel ile birlikte Irak ve Türkiye arasındaki ulaşım ve ticaretin çok daha hızlı hale geleceğini belirten Özdemir, “Bu tünelin açılması Türkiye açısından da çok büyük bir fayda sağlayacak. Kuzey Irak ve Bağdat ile ulaşım çok daha rahat hale gelecek. Eski yola göre 20-25 dakikalık bir avantaj sağlanacağı gibi tarfik kazaları da büyük ölçüde azalacak” diye konuştu.

İnşaat boyunca 300’Ü Türkiye’den, 100 kişi de Irak’tan olmak üzere yaklaşık 400 kişiye istihdam sağlandığını da belirten Özdemir, “Önümüzdeki dönemde iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin tekrar eski rayına oturmasını ve daha da gelişmesini bekliyoruz” diye konuştu.