Sektörler
Gıda ve İçecek

Gıda ve İçecek

Limkon Meyve Suyu Konsantre Tesisleri

 Limkon Meyve Suyu Konsantre Tesisleri, Adana Hacı Ömer Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde, 13 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 40 bin metrekare alan üzerine inşa edilmiş ve resmi açılışı 14 Mayıs 2008 tarihinde yapılmıştır.

Tesislerde, meyve suyu konsantresi ve meyve püresinin yanı sıra domates salçası da üretilmektedir. Limkon’un ürün portföyünde konvansiyonel meyve suyu konsantreleri, organik meyve suyu konsantreleri, konsantre olmayan (NFC) meyve suları ve taze sıkılmış meyve suları ile meyve aromalı içecekler de bulunmaktadır.

Limkon her yıl olduğu gibi, 2017 yılında da, Türkiye’de narenciye ürün işlemede ilk sıralarda yer almıştır. Ayrıca nar, elma ve vişne çeşitleri başta olmak üzere birçok meyveyi işlemeye de devam etmiştir. Özellikle yurt dışındaki organik konsantre taleplerini karşılayabilmek için organik konsantre üretimine her yıl artarak devam etmektedir. Organik üretim miktarlarındaki artışın yanında, organik ürün çeşitliliği ile yelpaze genişlemekte ve satış rakamları yükselmektedir. Elma, vişne, nar, siyah havuç suyu konsantreleri ve püreleri bu ürünlerden bazılarıdır. Ayrıca fabrikamızda elde ettiğimiz doğal meyve aroma ve yağları da satışları artan trendler arasındadır. Fabrikamızda, kullanılan hammaddenin her kısmı değerlendirilmekte, kabuktan posaya kadar hiçbir parçası çöpe gitmemektedir.

Konsantre ürün ihracatı 32 ülkeye toplam satıştaki yüzde 55 payla gerçekleştirilmiş olup, müşteri portföyüne yerli ve yabancı yeni firmalar eklenmiştir. Limkon, 2017 yılında gerçekleştirilen dünyanın en büyük fuarından Köln Anuga gıda fuarına stand açarak katılmıştır.

Şirket taze portakal suyu, NFC (not-from-concentrate) meyve suları ve meyveli içecek ürünlerini, tescillediği “Pomona” markasıyla satmaya devam etmektedir. Her yıl yeni AR-GE çalışmalarıyla soğuk çay ve farklı meyveli/aromalı içecek grubunda ürün yelpazesini genişletmektedir. İstanbul’da üç, Adana’da bir ana bayilik bulunmaktadır. Bu alanda yurt çapında bayilik çalışmaları devam etmektedir.

Limkon bünyesinde, ADM Wild’in ortaklığıyla birlikte Adana fabrikasında ilk etapta 5 milyon euro tutarında hat yatırımı yapılmıştır. Meyve suyu, aroma ve compound ürünlerinde dünya lideri olan ADM Wild Gıda şirketiyle yaptığı ortaklık anlaşmasına göre, ithal edilen compound ürünlerinin üretimine Limkon bünyesinde devam edilmektedir. Bu ürünlerde ithalatı düşürüp, cari açığı azaltmada katkı sağlamanın yanı sıra, ürettiği konsantre ürünler için yeni bir pazar yaratılmıştır. Bu sayede yıllık meyve işleme kapasitesinin ilk etapta 100 bin tona, daha sonra 120 bin tona çıkarılması hedeflenmektedir. Limkon, ADM Wild şirketinin compound ürünlerdeki deneyimini ve başarısını, kendi yarattığı Pomona markasıyla birleştirerek, Türkiye pazarına özel karışımlı meyveli içecek sunma çalışmalarını sürdürmektedir. 

Sosyal sorumluluk projesi “Limkon Youth Zone” kapsamında, 2017 yılında da www.limkonyz.com sitesi üzerinden staj başvuruları almayı ve meyve suyu konsantresi üretimiyle ilgili bilgiler paylaşmayı sürdüren Limkon, her yıl olduğu gibi 2017 yılında da 30’dan fazla öğrenciye fabrikasında staj yapma olanağı sunmuştur.

www.limkon.com