Sektörler
İnşaat

İnşaat

1976 yılında kurulan Limak İnşaat, havalimanları, limanlar, otoyollar, barajlar, hidroelektrik santraller, arıtma tesisleri, fabrikalar, endüstriyel tesisler, gıda tesisleri, boru hatları, karma kullanımlı kompleks yapılar, otel inşaatları dahil tüm altyapı ve üstyapı projelerinde uzmanlaşarak, bugün dünyanın önde gelen inşaat şirketleri ile birlikte, (ENR) Engineering News-Record ilk 250 uluslararası inşaat şirketleri sıralamasında yer almaktadır. Şirket, teknik yetenek ve yılların kazandırdığı deneyimini, kalite, hız, yüksek teknoloji, yaratıcılık ve kurumsal sorumluluk anlayışıyla birleştirerek, stratejik öneme haiz pek çok büyük, bazıları EPC modelindeki projeyi, öngörülen tarihten önce başarıyla tamamlamıştır.

Limak İnşaat, bugüne kadar havacılık sektöründe önemli uluslararası havalimanı projeleri gerçekleştirmiştir. Toplam 500 bin metrekare kapalı alanda çevre dostu anlayışla tasarlanan, dünyanın en güvenli yapılarından biri seçilmesi dahil çok sayıda ödülün sahibi İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası ve eklerini, uluslararası normların çok üstünde değerlerle, tasarım-yapım süreci dahil 18 ay gibi rekor bir sürede inşa etmiştir. 2013 yılında, 5 milyon yolcu kapasiteli, bugün Balkanlar’ın en teknolojik, en modern, çevre dostu havalimanı olan Priştina Adem Yaşari Uluslararası Havalimanı’nı inşa etmiştir. Mısır’da, Dünya Bankası tarafından finanse edilen Kahire Uluslararası Havalimanı Terminal 2 Projesini ise 2016 yılında tamamlamış ve tesis yönetimi sözleşmesi kapsamında operasyonel bakım işleri devam etmektedir.

Bir Türk müteahhitlik firması tarafından kazanılan en büyük kontrat bedeline sahip ve dünyanın en prestijli işlerinden biri olan ve Kuveyt için büyük öneme haiz Kuveyt Uluslararası Havalimanı Terminal II Projesinin sözleşmesi 2016 yılında imzalanmıştır. Ayrıca 2016 yılında ortağı ile birlikte üstlenmiş olduğu Senegal’in başkenti Dakar’da Uluslararası Blaise-Diagne Havalimanı Projesi inşasını 2017 Haziran ayında tamamlayan Limak, Aralık ayında Senegal Hükümeti’nin de aralarında olduğu ortaklarıyla birlikte havalimanını işletmeye almıştır. 2017 yılında Kuveyt’te devam eden projelerden Kuveyt Enfeksiyon Hastanesi Projesinin 2018 yılı sonunda tamamlanması planlanmaktadır, Batı Abdullah Al Mubarak bölgesindeki altyapı işleri projesi ise 2017 yılı Eylül ayında normal süresinden 2 ay önce tamamlanmıştır. 2017 yılı sonlarında yine Kuveyt’te Güney Abdullah Al Mubarak bölgesindeki altyapı işleri ihalesi kazanılmıştır ve sözleşme imzasının 2018’de gerçekleşeceği beklenmektedir.

Yurt dışında üstlenilen projelerden; Rusya’da Rostov-On-Don Uluslararası Havalimanı 2017 yılında tamamlanmış, Ukrayna Dnipro Metro Projesi inşasına devam edilmiştir. Irak ve Türkiye arasındaki ulaşımı, güvenli ve konforlu bir hale kavuşturacak Gali-Zakho Tüneli, 2018 yılında teslim edilecektir. Avrupa’da Makedonya’nın başkenti Üsküp’ün şehir merkezinde, yaklaşık 300 bin metrekare alana sahip AVM, otel ve rezidans bloklarından oluşan karma kullanımlı üstyapı projesi ve Arnavutluk’ta, Statkraft için yaklaşık 250 MW gücünde Banja ve Moglice hidroelektrik santrallerinin inşası projelerine de devam edilmiş olup; Banja Projesi tamamlanarak işletmeye alınmıştır. Kuzey Kıbrıs’ta yürütülen otel projesinin yapımına devam edilirken 2018 yılında işletmeye alınması öngörülmektedir.

Ayrıca yurt dışında, Kazakistan ve Fildişi Sahili dahil Dünya Bankası, Asya Kalkınma Bankası ve Afrika Kalkınma Bankası tarafından finansmanı sağlanan önemli altyapı projeleri takip edilmektedir.

Şirket, 2014 yılında ortakları ile birlikte ihalesini kazanarak sözleşmesini imzaladığı, Türkiye’nin ve dünyanın en büyük altyapı yatırımlarından olan İstanbul Yeni Havalimanı Projesinin inşaatına devam etmektedir. İlk faz inşaatının 29 Ekim 2018’de tamamlanarak işletmeye alınması hedeflenen İstanbul Yeni Havalimanı, tüm fazları tamamlandığında 200 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük havalimanları arasında yer alacak olup, uluslararası normlarda, modern ve çevreci bir anlayışla havalimanı şehriyle birlikte inşa edilmektedir.

Limak İnşaat, enerji sektöründe birçok HES projesini tamamlamıştır. Bunlar arasında; Türkiye’de özel sektörün yaptığı en büyük hidroelektrik santral projelerinden biri olan, 280 MW kurulu gücü ile yılda 1 milyar kWh’a yakın ortalama üretim kapasitesine sahip olan Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin inşasını, 3 yıldan kısa sürede tamamlamıştır. Artvin’de ortaklarıyla beraber üstlendiği, dünyanın üçüncü en yüksek çift eğrilikli beton kemer barajı olan Yusufeli Barajı’nın inşaası devam etmektedir. Yurt içinde 2012 yılında yapımına başlanan Şırnak-Pervari ve Kahramanmaraş-Göksun 6. Bölge Hududu I. Kısım yolları yapımı gibi işler dahil Anadolu’nun dört bir yanında taahhüt ve yatırım projelerimiz sürmektedir.

2016 yılında ülkemiz ve bölge için büyük öneme haiz TANAP-Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesinin içinde bulunduğumuz ortaklıkça kazanılan Lot 4 (Eskişehir-Yunanistan Bölümü) Projesi ve ayrıca Kuzey Marmara Otoyolu inşası 2017 yılında devam etmiştir. Yine Ülkemiz için çok önemli projelerden biri olan ve şirketin içinde bulunduğu ortak girişim grubu tarafından ihalesi kazanılan 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu Projesinin temel atma töreni 18 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Ayakları arasındaki 2023 metre açıklık ile dünyanın en uzun asma köprüsü olacak 1915 Çanakkale Köprüsü’nün, Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023’te tamamlanarak açılması hedeflenmektedir.

Şirket, 2018 yılında da sürdürülebilir bir gelecek için çalışmaya devam edecektir. En üst seviyede güvenlik, kalite ve çevre standartları performansı ile yurt içi ve yurt dışında büyük ölçekli enerji, altyapı ve üstyapı inşaat projelerini üstlenmeyi sürdürecektir.

Limak İnşaat, her zaman olduğu gibi, tüm grup şirketlerinin yatırım politikalarının gerektirdiği misyonun takipçiliği ve yükselen marka değerlerinin bayrak taşıyıcılığı rolünü koruyacaktır.